Pratarmė
Turinys
Tyrimai
-
Kęstutis Pukelis, Johannes KatsarovKarjeros paslaugų teikėjų akademinio rengimo modelio projektavimas Europoje Plačiau
- Henryk Jarosiewicz
Karjeros raidos ersmė ir paskirtis Plačiau -
Kristina Kovalčikienė, Loreta Bukšnytė-MarmienėProfesinio identiteto raiškos perspektyvos Lietuvos doktorantų karjeros vizijoje Plačiau
- Diana Tchasse Simmo
Imigrantų karjeros profiliai moderniosios karjeros kontekste: Lietuvos atvejis Plačiau
Realijos
Straipsnių anotacijos
Kęstutis Pukelis, Johannes Katsarov
Vytauto Didžiojo universitetas, Heidelbergo universitetas
Karjeros paslaugų teikėjų akademinio rengimo modelio projektavimas Europoje
Anotacija
Straipsnyje pristatomas akademiniam karjeros paslaugų teikėjų rengimui Europoje skirtas modelis – karjeros paslaugų teikėjų rengėjų iš 45 ES ir asocijuotų šalių universitetų bei socialinių dalininkų bendro 6 metų darbo rezultatas projektuose NICE ir NICE-2. Aptariama, koks vaidmuo kuriant šį modelį teko NICE projekte apibrėžtiems profesiniams vaidmenims, profesinėms funkcijoms ir su šiomis profesinėmis funkcijomis bei Europos kvalifikacijų sąranga (EKS, 2008) siejamiems kompetentingumams. Pagrindžiamas įvairių karjeros paslaugų teikėjų vaidmenų susiejimas su aukštojo mokslo programomis (bakalauro, magistrantūros ir doktorantūros), pristatomi sistemos privalumai ir trūkumai.
Pagrindinės sąvokos
Karjeros specialistas, NICE, NICE kompetentingumai, NICE profesiniai vaidmenys, Karjeros ekspertas
Henryk Jarosiewicz
Vroclavo universitetas
Karjeros raidos esmė ir paskirtis
Anotacija
Straipsnyje pristatoma karjeros raidos sąvoka, naudojama konsultavimo karjerai srityje. Remdamasis Twardowski veiksmų ir rezultatų teorija, straipsnio autorius pristato karjeros raidos modelį, kuriame išskiria raidą kaip veiksmą ir raidą kaip rezultatą. Raida kaip rezultatas yra tam tikras elgesys, kuris laikomas vertingu darbo rinkoje. Elgesys vertinamas subjekto veiksmų ir veiksmų priežasties ribose, t.y. subjekto būsenos pasikeitimas. Norėdamas aprašyti šį pasikeitimą, autorius pasinaudojo sąryšiniu asmeninio subjektyvumo modeliu. Remdamasis šiuo modeliu, autorius išskiria pagrindines raidos kaitos rūšis ir aptaria pagrindinę raidos funkciją, t. y. paruošti asmenį išspręsti profesines problemas, kurių gausu besikeičiančioje darbo rinkoje.
Pagrindinės sąvokos
Veiksmas, veikla, karjeros raida, tobulėjimas, dinamizmas, polinkis, intelektas, inteligencija, internalizacija, protas, produktas, proto galia, siekinys, žmogaus gyvenimas, subjekto būsena, perėjimas, valia.
Kristina Kovalčikienė, Loreta Bukšnytė-Marmienė
Vytauto Didžiojo universitetas
Profesinio identiteto raiškos perspektyvos Lietuvos doktorantų karjeros vizijoje
Anotacija
Straipsnyje pristatoma profesinio identiteto daugialypiškumo problematika Lietuvos doktorantų karjeros vizijoje. Analizuojama doktorantų identifikacija su skirtingais profesiniais vaidmenimis: mokslininko, dėstytojo ir visuomeninių paslaugų teikėjo/praktiko. Pristatomi Lietuvos doktorantų apklausos rezultatai. Tyrimo imtis – 494 doktorantai iš 22 aukštojo mokslo institucijų Lietuvoje. Rezultatų analizė atskleidė, kad labiausiai doktorantams yra išreikštas praktiko profesinio vaidmens identitetas. Be to, socio-demografinės doktorantų charakteristikos turi reikšmę doktorantų identifikacijai su skirtingais profesiniais vaidmenimis.
Pagrindinės sąvokos
Doktorantas, profesinis identitetas, socialinis vaidmuo, profesinis vaidmuo.
Diana Tchasse Simmo
Vytauto Didžiojo universitetas
Imigrantų karjeros profiliai moderniosios karjeros kontekste: Lietuvos atvejis
Anotacija
Šiame straipsnyje pristatomi imigrantų karjeros profilių aprašomojo tyrimo rezultatai. Į anketos klausimus sutiko atsakyti 71 aukštos kvalifikacijos Lietuvoje gyvenantis imigrantas. Tyrime naudotos kintančios (angl.: protean; Hall, 1996) karjeros ir karjeros be ribų (angl.: boundaryless; (Arthur, 1994) teorijos. Rezultatų analizei pasitelkta aprašomoji statistika ir koreliacijos. Didžioji imigrantų dalis turi kintančios karjeros profilį, o tai reiškia, kad jie yra linkę vadovauti sau karjeros plėtotės procese, priimdami sprendimus vadovaujasi asmeninėmis vertybėmis ir nėra susaistyti fiziniais ar psichologiniais apribojimais. Antras labiausiai dominuojantis karjeros profilis yra „solidus pilietis“. Šio karjeros profilio asmenys taip pat yra stipriai linkę vadovauti savo karjeros plėtotės procesui turimų vertybių pagrindu, nėra ribojami psichologiškai, tačiau jiems trūksta fi zinio mobilumo.
Pagrindinės sąvokos
Imigracija, imigrantas, karjera, karjeros proffilis, moderni karjera.